Codeigniter 4 Kurulum Rehberi

Codeigniter 4 Kurulum Rehberi

 3 ay önce  Php   Ekimnet    277Codeigniter 4 ve Public Klasörü

Codeigniter 4 codeigniter 3 ten sonra karşımıza çıkan bir php framework. internette izlediğim çeşitli videolarda Codeigniter 4 kurulumunu codeigniter 4 yapısına uygun olmadığını gördüm. Bu yüzden siz php coder arkadaşlara aslında codeigniter 4 yeni yapısının ve public klasörünün amacını açıklamaya çalışacağım.

Bilindiği üzere tüm yapılarda yada yazdığımız kodların tamamını hostingimizde bulunan public_html , www , httpdocs yada htdocs klasörüne yükleyerek çalıştırıyoruz. buda tabiki bazı güvenik zafiyetlerine yol açıyor. Codeigniter 4 bu anlayışı değiştirerek bir çok güvenlik zafiyetinden bizi uzaklaştırıyor. Peki ne yapıyorda bizi bu güvenlik zafiyetlerinden uzaklaştırıyor.

Codeigniter 4 yapısı gereği bize public adında bir klasör veriyor. Bu klasör içerisinde bulunan index.php üzerinden tüm yapı çalışmakta. O zaman public klasörünün içindeki index.php üzerinden çalışıyorsa biz neden codeigniter 4 'dün diğer kalan tüm dosyalarını public_html içersine atalımki. Onun yerine codeigniter 4 çerçevesini oluşturan ekip bize bu sistemi güvenlik zafiyetlerinden kurtulmak için sistemi ikiye bölmüşler.

Codeigniter 4 Klasör Mantığı

  1. Public Klasörü
  2. Diğer Tüm Klasörler.

Gelelim şimdi localde yada hosting'te şimdi nasıl kuracağız onu öğrenmeye çalışalım. Aslında aşağıdaki videoda ben anlatmaya çalıştım azda olsa local'de çalıştığım için htdocs altında bi klasör daha açtım, siz klasörde tutmayacaksanız .htaccess dosyasında ve base_url deki site adresinizi ona göre ayarlıyacaksınız.

Ekimnet-comhttpdocs

Sizler için yukarıya eklemiş olduğum resimde gördüğünüz gibi bir hosting panelinden Not: Hosting Paneli Plesk Panel Cpanelde Dosya isimleri farklılık gösterebilir  dosya yöneticisine girdiğinizde siteniz için ayrılan bölümde bunun gibi dosyalar göreceksiniz. Biz sitemizi çalıştırabilmek için site dosyalarımızı resimde görülen httpdocs klasörü içerisine atarız çünkü hosting hesaba bağlı olan url adresine girildiğinde conf dosyasında belirlenen dosyayı bize açar. Tarayıcılarda bu dosya içerisinde index.html yada index.php dosyalarını ararlar .htaccess ile herhangi bir yönlendirme yapılmadıysa şayet, bu dosyalarda yok ise bulunan dosyaları hiyerarşik bir şekilde sıralar. 

Konumuza dönecek olursak bizde  codeigniter 4 ile birlikte gelen public klasörü içerisindeki index.php ve .htaccess dosyalarını ftp ile httpdocs klasörü içerisine atarız. Codeigniter 4 public klasörü içerisinde iki dosya daha var bunlardan biri favicon.ico bir diğeri ise robots.txt dosyası. Bu dosylardan da anlayacağımız şey de şu olmalı favicon.ico ve robots.txt dosyaları burdaysa o zaman ben tüm resimlerimi, videolarımı, pdf, exel, ve temalarımıza ait css, js,  gibi tüm harici dosyaları yine httpdocs dosyasında barındıracağım. 

Public Klasörü içerinde bulunan dosyaları httpdocs klasörüne attık eee peki diğer dosyalar işte codeigniter 4 yapısının güzelliğide burada şu anda duyar gibiyim evet haklısınız diğer kalan tüm dosyaları resimde de gördüğünüz Ana dizin diye belirlenmiş bölümün altında olacak.

Mesala resimdeki dosya yapısındaki güncellemeniz şöyle olmalı 

httpdocs2

Resimde gördüğüniz gibi anadizin altında ci4 klasörü oluşturduk ve içerisine public klasörü hariç codigniter 4 dosyalarını attık.

yapacağınız tek şey artık index.php dosyasında değişiklik yapmak okadar.

Sizin için kısa bir video hazırladım.

Codeigniter 4 Kurulum Video

Umarım faydalı olur

 


Etiket: codeigniter 4 codeigniter4 kurulum codeigniter 4 setup
İçerik 9 kere oylandı.


Ortalama oylama 4.8889 .İlk yorumu siz yazın!

Bu konu için hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazarak destek verin!

Yorum Yaz
Yorum Yaz